Liberec

Nejsevernější stotisícové město v České republice se nachází v podhůří Jizerských hor a Ještědsko-kozákovského hřbetu. Místní lidé jsou zvyklí na dlouhé zimy a poměrně kopcovitý terén. I přesto zde existují lidé, kteří využívají kolo jako dopravní prostředek pro cesty do práce, do školy nebo za nákupy.

Počet obyvatel: 102 113

Nadmořská výška: 374 m

Oficiální stránky statutárního města Liberec

 

Farmářské trhy:

Prostranství před vstupem do OC Fórum ve směru od kulturního domu.

 

Lokální organizátor kampaně Nakupuj na kole:

Cyklisté Liberecka o.s. - www.cykliste.cz

 

Realizované akce:

Projekt Nakupuj na kole byl prezentován v rámci cyklistického odpoledne konaného k příležitosti vyhlášení kampaně Do práce na kole 2013.

20. července 2013 byla oficiálně otevřena tematická trasa Na kole na nákup vedoucí k NC Géčko a zároveň propojující páteřní libereckou cyklostezku okolo Nisy s dálkovou cyklotrasou Odra-Nisa.

Nákupní centrum Géčko v Liberci například kromě parkovacích stání vybudovalo dokonce tematickou trasu, která zákazníkům na kolech ukazuje možnost bezpečného průjezdu městem. Ještě před tím ale bylo potřeba vybudovat parkoviště pro cyklisty s bezpečnými stojany, kde lze kolo opřít a zamknout o rám. Jeho součástí jsou také tři cyklistické boxy, které chrání před odcizením hlavně dražší modely kol. Jejich použití je zpoplatněné částkou 5 Kč.

 

 

 

 

 

 

Více informací

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Nová česká značka v přepravě zboží

Přívěsné vozíky jsou stále více k vidění nejen u dálkových cykloturistů, ale také v každodenním životě v českých městech.

Nová česká značka ATO-M se zaměřuje právě na výrobu a prodej nákladních vozíků za jízdní kola. Přívěsy mají robustní ale stále lehké rámy z hliníkových slitin a účinné odpružení jediného kola vozíku pomocí pryžových bloků. Vozíky se montují na sedlovku, která musí být vždy kovová. Lze je namontovat na všechny druhy jízdních kol, od městských kol až po celoodpružená 29" karbonová... více informací

Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho... více informací

Příručka radí obchodníkům, jak připravit zázemí nejen pro cyklisty.

Každá pátá cesta v Praze souvisí s nakupováním. Někteří zákazníci, jako jsou například senioři, rodiny s malými dětmi v kočárcích nebo lidé na kolech, mají zvláštní potřeby a vyžadují speciální péči. Ke zlepšení přístupnosti obchodů pro tyto skupiny má napomoci nová brožura „Nakupování pro všechny“, kterou vydává spolek NaKole a hlavní město Praha.

Díky úsilí různých odborných sdružení se už podarilo požadavky vtělit do vyhlášek a norem, například počty vyhrazených stání pro osoby se zhoršenou... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI