Olomouc

Olomouc byla založena jako královské město, které už odedávna přitahovalo umělce, řemeslníky a vzdělance ze širokého okolí. Díky své výhodné poloze a starobylé univerzitě tvořilo přirozené centrum Moravy.

Jako všechna velká města na našem území, prodělala i Olomouc svou průmyslovou a s ní i automobilovou revoluci. Dnes se však toto krajské město snaží své ulice opět navrátit lidem.

 

Počet obyvatel: 99 529

Nadmořská výška: 219m

Oficiální stránky statutárního města Olomouc

 

Farmářské trhy

Hanácký farmářský trh - Horní náměstí

více informací

 

Lokální organizátor kampaně Nakupuj na kole

Centrum Semafor  - www.olomouc.eu/semafor

Jan Řihošek

Tel. 731 122 280

E-mail: jan.rihosek@olomouc.eu

Realizované akce

Nakupuj na kole (a na koloběžce) :-)

Centrum Semafor realizovalo v červnu a květnu 2013 na Hanáckých farmářských trzích v Olomouci akci nazvanou Nakupuj na kole (a na koloběžce). Akce měla za cíl podpořit zájem české veřejnosti o využití jízdního kola jako každodenního dopravního prostředku a to i na cestě za nákupy. Návštěvníkům farmářských trhů bylo v rámci pořádané akce umožněno si zdarma půjčit „nákupní“ kolo nebo koloběžku, aby si mohli svůj nákup dovézt domů. Prvních 20 zákazníků, kteří této služby využili, bylo odměněno kávou a palačinkou.

Akce byla realizována také ve Šternberku a v Litovli.

Více informací 

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Nová česká značka v přepravě zboží

Přívěsné vozíky jsou stále více k vidění nejen u dálkových cykloturistů, ale také v každodenním životě v českých městech.

Nová česká značka ATO-M se zaměřuje právě na výrobu a prodej nákladních vozíků za jízdní kola. Přívěsy mají robustní ale stále lehké rámy z hliníkových slitin a účinné odpružení jediného kola vozíku pomocí pryžových bloků. Vozíky se montují na sedlovku, která musí být vždy kovová. Lze je namontovat na všechny druhy jízdních kol, od městských kol až po celoodpružená 29" karbonová... více informací

Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho... více informací

Příručka radí obchodníkům, jak připravit zázemí nejen pro cyklisty.

Každá pátá cesta v Praze souvisí s nakupováním. Někteří zákazníci, jako jsou například senioři, rodiny s malými dětmi v kočárcích nebo lidé na kolech, mají zvláštní potřeby a vyžadují speciální péči. Ke zlepšení přístupnosti obchodů pro tyto skupiny má napomoci nová brožura „Nakupování pro všechny“, kterou vydává spolek NaKole a hlavní město Praha.

Díky úsilí různých odborných sdružení se už podarilo požadavky vtělit do vyhlášek a norem, například počty vyhrazených stání pro osoby se zhoršenou... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI