Praha

Miliónové hlavní město republiky, ve kterém se střetává současnost s historií a snad všechny kulturní směry. Praha nikdy nespí a její obyvatelé se stále přemisťují z místa na místo, a aby vše stihli, začali s sebou brávat svůj automobil. Tento stroj začal být nepostradatelný, a čím víc tomu tak bylo, tím méně místa v ulicích zbývalo pro lidi. Praha se začala pravidelně halit do smogového pláště, nadměrný hluk narušoval statiku historických budov a místním způsoboval zdravotní potíže. Nejhorší však bylo, že se zpomalila také rychlost, po které všichni tak toužili. To způsobilo lidem vrásky na čele, jejich nálada se zhoršovala a přes všechny starosti si ani nevšimli, že i po fyzické stránce začínají upadat.   

Pak někoho najednou napadlo, že místo čtyř kol stačí dvě, místo nafty-voda, garáže-kumbál… Vzal jízdní kolo a jel zavést děti do školky, pak do práce, po práci nakoupit a pak domů. Doma si sedl za stůl a počítal: cesta mu trvala kratší dobu, neutratil za benzín a neutratí ani za fitko, do kterého by dnes normálně šel. Tak nějak se cítí lépe, neboť se dnes nerozčiloval jako vždy, když uvízne v zácpě, nemůže dojet přímo k místu, kam chtěl, nebo když nekonečně dlouho popojíždí a hledá místo k zaparkování. Usmál se, tak jako ten den snad na všechny a šel říct manželce, že od teď mají víc peněz i času.

Podle aktuálních propočtů využívá v Praze kolo jako dopravní prostředek zhruba 120 tisíc lidí.(studie GFK 2012)

Počet obyvatel: 1 246 780

Nadmořská výška: 177 m n. m. – 399 m n. m.

Oficiální stránky statutárního města Prahy

 

 

Lokální organizátor kampaně Nakupuj na kole 

Spolek NaKole - www.nakole.cz

Tel. 603 432 172

E-mail: info@nakupujnakole.cz

Realizované akce

V roce 2012 probíhala kampaň Nakupuj na kole na farmářských trzích na náplavce Vltavy. Návštěvníci si zde mohli prohlédnout vybavení a příslušenství, nebo si domluvit odvoz na speciálním nákladním kole.

Od začátku roku 2013 je zázemí projektu Nakupuj na kole v dílně Bajkazylu na náplavce. Můžete si sem přijít pro radu, načerpat inspiraci nebo si půjčit nákladní kolo.  Mechanik vám také rád pomůže s přiděláním doplňků na kolo, se kterými si nevíte rady.

V roce 2016 jsme informovali o prvních cykloboxech v nákupním centru v Praze.

Nejen cyklisti, ale i maminky s kočárky či zákazníci přepravující velká zavazadla mohou využít k úschově Bike Safe Boxů, jež Centrum Chodov ve svých prostorách zprovoznilo. Sestavu boxů o kapacitě až 8 kol naleznou u vstupu C a v garážních prostorách vedle automyčky. Každý box je vybaven také USB zásuvkou pro dobíjení mobilních telefonů, jeden bezpečnostní box umístěný v garážních prostorách disponuje zásuvkou 230 V pro dobíjení elektrokol. Za uskladnění kola zaplatí zákazníci 5 korun za hodinu. Více najdete zde.

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Nákladní kola jsou v kurzu, města jim k tomu musejí vytvořit podmínky

Nákladní kola pomáhají městům zvládnout nápor aut. Některé modely dokážou uvézt až 600 kilogramů, používají se nejen jako mobilní prodejní stánky, cyklorikši pro turisty, ale také třeba k rychlému doručení balíčků zásilkovými službami nebo na svoz odpoadu.  

Rostoucí zájem o nákladní... více informací

Nová česká značka v přepravě zboží

Přívěsné vozíky jsou stále více k vidění nejen u dálkových cykloturistů, ale také v každodenním životě v českých městech.

Nová česká značka ATO-M se zaměřuje právě na výrobu a prodej nákladních vozíků za jízdní kola. Přívěsy mají robustní ale stále lehké rámy z hliníkových slitin a účinné odpružení jediného kola vozíku pomocí pryžových bloků. Vozíky se montují na sedlovku, která musí být vždy kovová. Lze je namontovat na všechny druhy jízdních kol, od městských kol až po celoodpružená 29" karbonová... více informací

Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI