Praha

Miliónové hlavní město republiky, ve kterém se střetává současnost s historií a snad všechny kulturní směry. Praha nikdy nespí a její obyvatelé se stále přemisťují z místa na místo, a aby vše stihli, začali s sebou brávat svůj automobil. Tento stroj začal být nepostradatelný, a čím víc tomu tak bylo, tím méně místa v ulicích zbývalo pro lidi. Praha se začala pravidelně halit do smogového pláště, nadměrný hluk narušoval statiku historických budov a místním způsoboval zdravotní potíže. Nejhorší však bylo, že se zpomalila také rychlost, po které všichni tak toužili. To způsobilo lidem vrásky na čele, jejich nálada se zhoršovala a přes všechny starosti si ani nevšimli, že i po fyzické stránce začínají upadat.   

Pak někoho najednou napadlo, že místo čtyř kol stačí dvě, místo nafty-voda, garáže-kumbál… Vzal jízdní kolo a jel zavést děti do školky, pak do práce, po práci nakoupit a pak domů. Doma si sedl za stůl a počítal: cesta mu trvala kratší dobu, neutratil za benzín a neutratí ani za fitko, do kterého by dnes normálně šel. Tak nějak se cítí lépe, neboť se dnes nerozčiloval jako vždy, když uvízne v zácpě, nemůže dojet přímo k místu, kam chtěl, nebo když nekonečně dlouho popojíždí a hledá místo k zaparkování. Usmál se, tak jako ten den snad na všechny a šel říct manželce, že od teď mají víc peněz i času.

Podle aktuálních propočtů využívá v Praze kolo jako dopravní prostředek zhruba 120 tisíc lidí.(studie GFK 2012)

Počet obyvatel: 1 246 780

Nadmořská výška: 177 m n. m. – 399 m n. m.

Oficiální stránky statutárního města Prahy

 

 

Lokální organizátor kampaně Nakupuj na kole 

Spolek NaKole - www.nakole.cz

Tel. 603 432 172

E-mail: info@nakupujnakole.cz

Realizované akce

V roce 2012 probíhala kampaň Nakupuj na kole na farmářských trzích na náplavce Vltavy. Návštěvníci si zde mohli prohlédnout vybavení a příslušenství, nebo si domluvit odvoz na speciálním nákladním kole.

Od začátku roku 2013 je zázemí projektu Nakupuj na kole v dílně Bajkazylu na náplavce. Můžete si sem přijít pro radu, načerpat inspiraci nebo si půjčit nákladní kolo.  Mechanik vám také rád pomůže s přiděláním doplňků na kolo, se kterými si nevíte rady.

V roce 2016 jsme informovali o prvních cykloboxech v nákupním centru v Praze.

Nejen cyklisti, ale i maminky s kočárky či zákazníci přepravující velká zavazadla mohou využít k úschově Bike Safe Boxů, jež Centrum Chodov ve svých prostorách zprovoznilo. Sestavu boxů o kapacitě až 8 kol naleznou u vstupu C a v garážních prostorách vedle automyčky. Každý box je vybaven také USB zásuvkou pro dobíjení mobilních telefonů, jeden bezpečnostní box umístěný v garážních prostorách disponuje zásuvkou 230 V pro dobíjení elektrokol. Za uskladnění kola zaplatí zákazníci 5 korun za hodinu. Více najdete zde.

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Doručovací služba UPS bude rozvážet zásilky na elektrokolech

Logistické a kurýrní společnosti hledají nové směry, jak vykonávat svou funkci v budoucnosti, když se města uzavřou spalovacím motorům. Jedním z řešení může být přesednutí na elektrokola. Doručovací služba UPS proto testuje nová nákladní cargokola s pomocí elektropohonu. 

Více informací najdete v článku na Novinky.cz.

 

Foto: UPS

více informací
Nákladní kola rozšiřují obzory seniorům

Nákladní kola mohou pomoci také ve službě seniorům. 

Hnutí Cycling Without Age (Na kole bez ohledu na věk) založil v roce 2012 Ole Kassow s cílem umožnit starším lidem jízdu na kole i přes určitá fyzická omezení spojená s vyšším věkem. Ole Kassow přišel s řešením v podobě cyklistické rikši. Bezplatné jízdy začal nabízet místním zdravotnickým a sociálním zařízením pro seniory.

Následně se spojil s Dorthe Pedersenovou, konzultantkou města Kodaň pro občanskou společnost, kterou... více informací

Jak mohou města podpořit šetrnou logistiku

Okolo 60% všech cest v městských oblastech je uskutečňováno kvůli přepravování zboží. Toto překvapující číslo se týká jak přepravy zboží v kamionech, tak také denních přeprav do domu. Velká část tohoto nákladu se přepravuje s využitím motorové dopravy. Řada měst už dnes pracuje na změně směrem k udržitelnějšímu modelu. 

Přesunutím přepravy zboží pod 500kg na kolo se podaří výrazně uspět ve zlepšování kvality života v našich městech. Pojmem cyklo logistika může být myšlena profesionální logistika jako... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI