Cargo

Cože? Na kole? … To nemáte šanci odvézt.“  Určitě nejsem jediná, kdo to poslední dobou slýchá čím dál častěji. A taktéž asi nebudu sama, kdo se místo odpovědi jen usměje a nechá dotyčného koukat, jak to všechno skládám na nosič a pak bez obtíží odjíždím.

Nosič na kole je zázračná věc. Nejen, že je možné na něj naložit velkou spoustu věcí porůznu zabalených, ale je možné na něj připnout i cyklobrašny, které po odepnutí mohou sloužit jako elegantní taška přes rameno.   

Existují ale náklady, na jejichž odvoz pouhý nosič nad zadním kolem nestačí.  Jedná se buďto o náklady příliš rozměrné, nebo příliš těžké (cca nad 30 kg podle typu nosiče).

Pokud musíte takovéto náklady převážet častěji, doporučujeme pořídit si na to speciální kolo.

Nákladní kolo

Nákladní kolo (anglicky cargo bike, německy Lastenrad) je druh kola, jehož konstrukce je speciálně přizpůsobena pro transport nákladu. Nákladem může být v podstatě cokoli, věcmi počínaje, zvířaty a lidmi konče.

Podle toho, jaký náklad převážíte a v jakém prostředí se pohybujete, existují různé typy nákladních kol. Nejjednodušeji je můžeme rozdělit podle toho, jestli mají úložný prostor vzadu, nebo vepředu. Druhým základním rozlišovacím znakem je počet kol. Z důvodu větší stability při převážení těžkých nákladů se začaly, mimo tradiční jednostopá kola, vyrábět také tzv. tříkolky.

Pak už jsou rozdíly v nákladních kolech jen záležitostí specifických potřeb a využití. Nákladní prostory mohou mít různý tvar, mít ohrádku, být zastřešeny, nebo poskytovat pouze plochu pro připevnění nákladu. Výjimkou nejsou ani speciální doplňky pro převoz dětí a kamarádů.

Transport nákladu nám může značně ulehčit elektropohon. Není nutné si své cesty odedřít a vyplivnout při tom duši. Pokud převážíte těžké náklady často, na delší vzdálenosti a ještě k tomu v členitějším terénu, tak za e-pomoc budete určitě rádi. U některých modelů je elektropohon standardní výbavou.

Využití nákladních kol má široké možnosti. Pravděpodobně vás hned napadla indická rikša, ale mnohem praktičtější je využít tato speciální kola k přepravě velkých nákupů, k převozu materiálu, nebo k doručování zboží. Dobře poslouží i jako servisní vozidla veřejných služeb nebo jako pojízdné stánky se zmrzlinou :) Stačí být otevřen tomuto způsobu přepravy a velmi brzy zjistíte, že forem pro využití je celá řada.   

Více o nákladních kolech na www.cargobikes.cz

 

V rámci celoevropského projektu Cyclelogistic byla v roce 2013 odborníky na cyklistiku i běžnými uživateli testována nákladní kola. Výsledky testů nákladních kol

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Doručovací služba UPS bude rozvážet zásilky na elektrokolech

Logistické a kurýrní společnosti hledají nové směry, jak vykonávat svou funkci v budoucnosti, když se města uzavřou spalovacím motorům. Jedním z řešení může být přesednutí na elektrokola. Doručovací služba UPS proto testuje nová nákladní cargokola s pomocí elektropohonu. 

Více informací najdete v článku na Novinky.cz.

 

Foto: UPS

více informací
Nákladní kola rozšiřují obzory seniorům

Nákladní kola mohou pomoci také ve službě seniorům. 

Hnutí Cycling Without Age (Na kole bez ohledu na věk) založil v roce 2012 Ole Kassow s cílem umožnit starším lidem jízdu na kole i přes určitá fyzická omezení spojená s vyšším věkem. Ole Kassow přišel s řešením v podobě cyklistické rikši. Bezplatné jízdy začal nabízet místním zdravotnickým a sociálním zařízením pro seniory.

Následně se spojil s Dorthe Pedersenovou, konzultantkou města Kodaň pro občanskou společnost, kterou... více informací

Jak mohou města podpořit šetrnou logistiku

Okolo 60% všech cest v městských oblastech je uskutečňováno kvůli přepravování zboží. Toto překvapující číslo se týká jak přepravy zboží v kamionech, tak také denních přeprav do domu. Velká část tohoto nákladu se přepravuje s využitím motorové dopravy. Řada měst už dnes pracuje na změně směrem k udržitelnějšímu modelu. 

Přesunutím přepravy zboží pod 500kg na kolo se podaří výrazně uspět ve zlepšování kvality života v našich městech. Pojmem cyklo logistika může být myšlena profesionální logistika jako... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI