Cargo

Cože? Na kole? … To nemáte šanci odvézt.“  Určitě nejsem jediná, kdo to poslední dobou slýchá čím dál častěji. A taktéž asi nebudu sama, kdo se místo odpovědi jen usměje a nechá dotyčného koukat, jak to všechno skládám na nosič a pak bez obtíží odjíždím.

Nosič na kole je zázračná věc. Nejen, že je možné na něj naložit velkou spoustu věcí porůznu zabalených, ale je možné na něj připnout i cyklobrašny, které po odepnutí mohou sloužit jako elegantní taška přes rameno.   

Existují ale náklady, na jejichž odvoz pouhý nosič nad zadním kolem nestačí.  Jedná se buďto o náklady příliš rozměrné, nebo příliš těžké (cca nad 30 kg podle typu nosiče).

Pokud musíte takovéto náklady převážet častěji, doporučujeme pořídit si na to speciální kolo.

Nákladní kolo

Nákladní kolo (anglicky cargo bike, německy Lastenrad) je druh kola, jehož konstrukce je speciálně přizpůsobena pro transport nákladu. Nákladem může být v podstatě cokoli, věcmi počínaje, zvířaty a lidmi konče.

Podle toho, jaký náklad převážíte a v jakém prostředí se pohybujete, existují různé typy nákladních kol. Nejjednodušeji je můžeme rozdělit podle toho, jestli mají úložný prostor vzadu, nebo vepředu. Druhým základním rozlišovacím znakem je počet kol. Z důvodu větší stability při převážení těžkých nákladů se začaly, mimo tradiční jednostopá kola, vyrábět také tzv. tříkolky.

Pak už jsou rozdíly v nákladních kolech jen záležitostí specifických potřeb a využití. Nákladní prostory mohou mít různý tvar, mít ohrádku, být zastřešeny, nebo poskytovat pouze plochu pro připevnění nákladu. Výjimkou nejsou ani speciální doplňky pro převoz dětí a kamarádů.

Transport nákladu nám může značně ulehčit elektropohon. Není nutné si své cesty odedřít a vyplivnout při tom duši. Pokud převážíte těžké náklady často, na delší vzdálenosti a ještě k tomu v členitějším terénu, tak za e-pomoc budete určitě rádi. U některých modelů je elektropohon standardní výbavou.

Využití nákladních kol má široké možnosti. Pravděpodobně vás hned napadla indická rikša, ale mnohem praktičtější je využít tato speciální kola k přepravě velkých nákupů, k převozu materiálu, nebo k doručování zboží. Dobře poslouží i jako servisní vozidla veřejných služeb nebo jako pojízdné stánky se zmrzlinou :) Stačí být otevřen tomuto způsobu přepravy a velmi brzy zjistíte, že forem pro využití je celá řada.   

Více o nákladních kolech na www.cargobikes.cz

 

V rámci celoevropského projektu Cyclelogistic byla v roce 2013 odborníky na cyklistiku i běžnými uživateli testována nákladní kola. Výsledky testů nákladních kol

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Nákladní kola jsou v kurzu, města jim k tomu musejí vytvořit podmínky

Nákladní kola pomáhají městům zvládnout nápor aut. Některé modely dokážou uvézt až 600 kilogramů, používají se nejen jako mobilní prodejní stánky, cyklorikši pro turisty, ale také třeba k rychlému doručení balíčků zásilkovými službami nebo na svoz odpoadu.  

Rostoucí zájem o nákladní... více informací

Nová česká značka v přepravě zboží

Přívěsné vozíky jsou stále více k vidění nejen u dálkových cykloturistů, ale také v každodenním životě v českých městech.

Nová česká značka ATO-M se zaměřuje právě na výrobu a prodej nákladních vozíků za jízdní kola. Přívěsy mají robustní ale stále lehké rámy z hliníkových slitin a účinné odpružení jediného kola vozíku pomocí pryžových bloků. Vozíky se montují na sedlovku, která musí být vždy kovová. Lze je namontovat na všechny druhy jízdních kol, od městských kol až po celoodpružená 29" karbonová... více informací

Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI