O nás

Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba převážet určitý náklad. Jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, jízdní kolo je přitom velmi užitečnou alternativou pro každodenní cesty v délce 3-5 km, mezi které nepochybně patří také nakupování. Na trhu je řada výrobků, které umožňují vytvořit z kola rovnocenný dopravní prostředek, který je schopen přepravit až náklady o hmotnosti 80 kg. Mnohem větší roli ale může hrát jízdní kolo při běžném nakupování, kdy často stačí postranní brašny.

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Od začátku se věnujeme osvětě mezi veřejností, která je zaměřená na správné vybavení jízdního kola, včetně osazení doplňky pro každodenní využití. Pro tyto účely byl vydaný leták, ukázky vhodného vybavení jsme nabízeli na informačních stáncích na několika místech v České republice.

Přeložili jsme také výsledky spotřebitelských testů, které realizovala Dánská cyklistická federace. Důkladným testem prošla nákladní kola, přívěsné vozíky, nákupní tašky za kolo, cyklobrašny a košíky, jež byly vyzkoušeny v každodenní praxi. Závěry testů jsou k nahlédnutí zde:

Ve spolupráci se službou cyklodoprava.cz a Čistou stopou Prahou nabízíme poradenství především obchodním řetězcům a nákupním centrům, které mají stále vyšší zájem o vybudování vhodného zázemí.

V roce 2016 vyšla také brožura Nakupování pro všechny (2016), ve které najdou obchodníci tipy, jak zlepšovat servis nejen pro cyklisty, ale také pro seniory, rodiče s kočárkem nebo hendikepované.

Máte další nápady, jak podpořit zákazníky na kole? Napište nám na info@nakupujnakole.cz.

Nabídka odvozu většího nákupu či dodávky např. zeleniny do restaurace či objednávka menší cateringové akce nákladním kolem

Pro větší nákupy, které by nezvládl ani váš cyklovozík, doporučujeme využít přepravu nákladním kolem (příp. s přídavným elektromotorem), které uveze až 150 kg a zvládne tak odvézt několik pytlů brambor, malé občerstveni včetně nápojů z farmářského trhu apod. V ČR je v nabídce hned několik typů nákladních kol. Službu s přepravou zeleniny a dalších větších objednávek či menší catering z farmářského tržiště Náplavka si můžete objednat u provozovatele tržiště čí prostřednictvím cyklodílny BajkAzyl.cz

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Nákladní kola jsou v kurzu, města jim k tomu musejí vytvořit podmínky

Nákladní kola pomáhají městům zvládnout nápor aut. Některé modely dokážou uvézt až 600 kilogramů, používají se nejen jako mobilní prodejní stánky, cyklorikši pro turisty, ale také třeba k rychlému doručení balíčků zásilkovými službami nebo na svoz odpoadu.  

Rostoucí zájem o nákladní... více informací

Nová česká značka v přepravě zboží

Přívěsné vozíky jsou stále více k vidění nejen u dálkových cykloturistů, ale také v každodenním životě v českých městech.

Nová česká značka ATO-M se zaměřuje právě na výrobu a prodej nákladních vozíků za jízdní kola. Přívěsy mají robustní ale stále lehké rámy z hliníkových slitin a účinné odpružení jediného kola vozíku pomocí pryžových bloků. Vozíky se montují na sedlovku, která musí být vždy kovová. Lze je namontovat na všechny druhy jízdních kol, od městských kol až po celoodpružená 29" karbonová... více informací

Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI