Pro obchodníky

Jak pomoci zákazníkům na kole

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat. Je proto dobré mít před vstupem do prodejny k zemi pevně instalované cyklostojany, ve kterých nedojde k poškození kola, ke kterým se bude dát kolo přimknout za rám, a které budou co nejvíc na očích nejlépe přímo z obchodu. Nejvhodnější jsou stojany ve tvaru obráceného "U", ne typické "drátolamy", které jsou u nás k vidění nejčastěji.

Některá města financují programy, v rámci kterých cyklistické stojany na požádání umisťují na veřejné prostory. Zkuste se proto o těchto možnostech na magistrátu informovat, minimálně vám určitě poradí jak při tvorbě parkovacích míst pro cyklisty postupovat.

Dalšími možnostmi jak podpořit své cyklo zákazníky, může být třeba poskytnutí drobného servisu. Mít k dispozici na půjčení zámek, pumpičku nebo základní nářadí je často vítanou maličkostí.

Pokud jste prodejci nadměrného zboží, můžete jej cyklistům zpřístupnit poskytnutím doručovací služby.

V neposlední řadě je možné své cyklo-zákazníky motivovat drobnými výhodami a vstřícným přístupem.

Stáhněte si brožuru Nakupování pro všechny - najdete tu užitečné tipy, jak přizpůsobit zázemí (nejen) pro cyklisty.

Ve spolupráci s cyklodoprava.cz a Čistou stopou Prahou nabízíme poradenství především obchodním řetězcům a nákupním centrům, které mají stále vyšší zájem o vybudování vhodného zázemí.

Máte další dotazy? Zavolejte nebo napište na některý z uvedených kontaktů.

 

Výhody cyklo-zákazníků

Prodejci, kteří se přihlásí k této skupině zákazníků, nejen podpoří zdravé životní prostředí ve městě, ale také tím vydělají. Lidí jezdících na kole je rok od roku víc a jak bylo zmíněno na začátku, jsou velice perspektivními zákazníky. Na kole se dnes pohybují v podstatě všechny příjmové skupiny, o čemž svědčí i "vozový park" cyklistů.

Další výhodou je dostupnost. Do center měst bývá čím dál tím častěji omezen vjezd automobilů, anebo je v nich poměrně obtížné najít místo k zaparkování. S kolem se člověk dostane všude a zaparkuje, pokud mu to umožníte, přímo před vchodem. A může jich tam zaparkovat násobně víc, než by tomu bylo u automobilů, které zabírají větší prostor.  Pro představu, na jedno parkovací místo vyhrazené pro auto může zaparkovat až deset jízdních kol.

Většina maloobchodních prodejců si myslí, že skoro polovina jejich zákazníků za jejich službami přijíždí ze vzdálenosti minimálně větší než dva kilometry. Jeden z německých výzkumů však dokázal, že je tomu právě naopak, že až 86% zákazníků nebydlí dál než zmíněné dva kilometry. Využití kola je pak, za těchto předpokladů, velice výhodné. A věřte, že lidé se opakovaně a rádi vrací do obchodů, kde jsou bráni vážně a kde je o ně postaráno.

Pokud umožníte na kole přijíždět i svým pracovníkům, přispějete tak k jejich lepšímu zdravotnímu stavu a odolnosti vůči sezónním nemocem.

PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Nákladní kola jsou v kurzu, města jim k tomu musejí vytvořit podmínky

Nákladní kola pomáhají městům zvládnout nápor aut. Některé modely dokážou uvézt až 600 kilogramů, používají se nejen jako mobilní prodejní stánky, cyklorikši pro turisty, ale také třeba k rychlému doručení balíčků zásilkovými službami nebo na svoz odpoadu.  

Rostoucí zájem o nákladní... více informací

Nová česká značka v přepravě zboží

Přívěsné vozíky jsou stále více k vidění nejen u dálkových cykloturistů, ale také v každodenním životě v českých městech.

Nová česká značka ATO-M se zaměřuje právě na výrobu a prodej nákladních vozíků za jízdní kola. Přívěsy mají robustní ale stále lehké rámy z hliníkových slitin a účinné odpružení jediného kola vozíku pomocí pryžových bloků. Vozíky se montují na sedlovku, která musí být vždy kovová. Lze je namontovat na všechny druhy jízdních kol, od městských kol až po celoodpružená 29" karbonová... více informací

Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI