Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho rezervovat přes webové stránky www.graetzlrad.wien", vysvětluje systém půjčování kol ředitel Agentury mobility města Vídně Martin Blum.

Na zmíněných webových stránkách je k dispozici přehled nákladních kol včetně jejich umístění ve městě. Půjčují je restaurace, firmy či obchody. Kola, která mají k dispozici, spolufinancovala vídeňská radnice, která se zasazuje o posílení cyklistické dopravy ve Vídni. Zmíněné subjekty se na oplátku zavázaly tato kola půjčovat všem zájemcům po dva roky a to zdarma.

"Nákladní kola jsou praktickou a ekologickou alternativou transportu rozměrných věcí po městě. Pro mě je osobně důležité, aby Vídeňané mohli z nákladních kol profitovat a to bez toho aniž by si je museli hned kupovat. Proto jsme podpořili vznik tohoto projektu", okomentovala využití nákladních kol ve Vídni vídeňská místostarostka Maria Vassilakou.

Nákladní kola Vídeň nejen půjčuje, ale podporuje i jejich nákup. Od března 2017 přispívá rakouská metropole na nákup nákladních kol a to polovinou potřebné částky až do výše 800 eur. Kola s elektrickým pohonem dosáhnou na podporu až tisíc eur. Prostředky, které má radnice na podporu koupě kola k dispozici, se zatím pohybují okolo dvě stě tisíc eur. Podíl cyklistické dopravy na území Vídně v současnosti překračuje 7 % a kola jsou běžným dopravním prostředkem pro denní dojíždění. V červnu 2017 Vídeň zaznamenala rekordní počet cyklistů – kolo v pracovní dny v průměru využilo 8 464 cyklistů.

Zdroj: Eurocomm-PR GmbH
Foto: © PID Christian Fürthner

zpět
PROČ NAKUPOVAT
NA KOLE
Osobní automobil je v Praze považován za hlavní nástroj osobní mobility, ještě více to platí v případech, kdy je třeba...
Pro obchodníky

Cyklisté mají v podstatě stejné požadavky jako motoristé. Chtějí dojet co nejblíže vchodu a tam bezpečně zaparkovat.
Pro média

Projekt Nakupuj na kole realizuje od roku 2012 sdružení NaKole. Kampaň se snaží podpořit zájem české veřejnosti o ...
Nákladní kola jsou v kurzu, města jim k tomu musejí vytvořit podmínky

Nákladní kola pomáhají městům zvládnout nápor aut. Některé modely dokážou uvézt až 600 kilogramů, používají se nejen jako mobilní prodejní stánky, cyklorikši pro turisty, ale také třeba k rychlému doručení balíčků zásilkovými službami nebo na svoz odpoadu.  

Rostoucí zájem o nákladní... více informací

Nová česká značka v přepravě zboží

Přívěsné vozíky jsou stále více k vidění nejen u dálkových cykloturistů, ale také v každodenním životě v českých městech.

Nová česká značka ATO-M se zaměřuje právě na výrobu a prodej nákladních vozíků za jízdní kola. Přívěsy mají robustní ale stále lehké rámy z hliníkových slitin a účinné odpružení jediného kola vozíku pomocí pryžových bloků. Vozíky se montují na sedlovku, která musí být vždy kovová. Lze je namontovat na všechny druhy jízdních kol, od městských kol až po celoodpružená 29" karbonová... více informací

Vídeň půjčuje nákladní kola zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho... více informací

REALIZACE PROJEKTU
SPONZOŘI